Soğuk Su İle Duş Almanın Sağlığa 4 Önemli Faydası

  • 2 min read
  • Haz 16, 2020
Soğuk Su İle Duş Almanın Sağlığa Yararları

Soğuk Su ile Duş Almanın Sağlığa faydaları  nedir? En önemli faydaları ile ilgili yazımızı okuyorsunuz. Vücudumuzun suya ihtiyacı olduğundan normalde ondan sadece içerek yararlanmağa çalışıyoruz. Ancak, suyun vücuda dışarıdan temasının da sağlığımız için sayısız faydası var. Suyun vücuda temasının en güçlü yolu da banyo yapmaktır. Hijyenik bir alışkanlık olan banyo yapmak bedenimizi rahatlattığı için çoğumuz ılık su ile banyo yapmaya tercih ediyoruz.

Soğuk Su ile Duş Almanın Sağlığa 4 Önemli Faydası

Soğuk Su ile Duş Almanın Sağlığa 4 Önemli Faydası

Ancak, bunun aksine soğuk su ve soğuk duşun da beden, zihin ve deri için birçok faydası var ve bilim adamları tarafından soğuk banyo önerilir.

1- Bağışıklığı güçlendirir
Araştırmalar soğuk su ile duş yapmanın bağışıklığı güçlendirdiğini keşfettiler.

2- Cildi güzelleştirir
Dermatologlar haftada bir kaç kez soğuk suda banyo yapmakla deri iltihaplanmasını azaltacağını ve saçınızın kırılmasının önüne alacağını belirtiyor.

3- Kasların daha çabuk iyileşmesini yardım eder
Sporcular yarıştan veya oyundan sonra kas ağrılarını azaltmak için kısa vadeli buz banyosu kabul ederler. Aynı prensip hafta sonu sporla uğraşan veya hafta sonu günlük hayat işleri ile uğraşan insanlar için de yararlı olacaktır.

4- Kişinin ruh halini yükseltir
Yabancı bir üniversitede araştırmacıların yapmış olduğu bir inceleme sonucunda soğuk duşların depresyondan çıkarabileceği hakkında bir kanıya varıldı. Suyun sıcaklığını her beş dakikada bir azaltarak incelemede bulundular ve soğuk suda bir duşun periferik sinirlerden beyne yüksek miktarda elektrik dürtüleri gönderildiğini tespit ettiler.

Polen Alerjisine Ne İyi Gelir? Yazımızı okudunuz mu? Yazımız burada.

Related Post :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir