Polen Alerjisine Ne İyi Gelir?

  • 2 min read
  • Haz 16, 2020
polen alerjisi

Polen alerjisi, ilkbahar aylarında daha çok solunum yollarında rahatsızlığa neden olur. Polen alerjisi, en sık saman nezlesi olarak ortaya çıkar. Uçuşan polenlerin ağız ve solunum yoluyla alınması vücutta ödem yapabilir. Polenlerden en çok etkilenen organ karaciğerdir. Alerjik reaksiyon olarak ise gözlerde, burunda, genizde ve damakta kaşıntı, sürekli burun akıntısı ve hapşırma atakları görülür. Polen alerjisi için bitkisel tedavi yöntemi olarak üzerlik tohumu kullanabilirsiniz.

Polen Alerjisine Ne İyi Gelir?Nelere Dikkat Edilmelidir?

polen alerjisine ne iyi gelir

İlkbaharın gelmesiyle birlikte gözle görülür şekilde havada polenler uçuşmaya başlar. Polenlerin havada uçması sonucu birçok kişinin etkilendiği polen alerjisi rahatsızlığının tedavi için üzerlik tohumu kullanılabilir. Tedavinin uygulanışı şöyledir:

İki-üç kaşık üzerlik tohumu, tencerede kaynamakta olan suya atılır. Yüzünüzü, çıkan buhara tutun ve buharı burundan soluyun. Tenceredeki suyun bir bardak kadar olması yeterlidir. Yalnız, burada dikkat edilmesi gereken, üzerlik tohuma karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bunu anlamak için, tohumları attıktan bir süre sonra buharı iki üç kez burnunuzdan çekin. Ardından on dakika kadar bekleyin. Eğer hapşırma ve gözyaşına neden olduysa üzerlik tohumuna alerjiniz var demektir. Astımınız varsa ve nefesinizi daraltıyorsa, bu tedaviyi uygulamayınız. Ayrıca alerjik reaksiyon için uygulayabileceğiniz bu yöntemin dışında şunlara da dikkat etmeniz gerekir.

Sigara içilen bir ortamda bulunmak da polen alerjinizi tetikleyebilir. Günlük yeterli su tüketerek burun içinde mukusun artmasını sağlayabilir ve burnunuzun kuru kalmasını önleyebilirsiniz. Burunun, hafif şekilde su çekme yoluyla, temizlenmesi rahatlatıcı gelebilir. İlkbahar zamanında beyaz tıbbi maske kullanarak bu alerjik duruma karşı bir önlem alabilirsiniz.

Related Post :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir