Nefes Darlığına Ne İyi Gelir?

  • 2 min read
  • Haz 15, 2020
Nefes Darlığına Ne İyi Gelir

Nefes darlığı başlı başına bir rahatsızlık değildir, başka bir hastalığın belirtisi veya sonucudur. Nefes darlığında kişi nefes alıp vermekte zorluk çeker. Tıbbi olarak; kandaki oksijen miktarının azalmasıdır. Nefes darlığı, mutlaka önemli bir rahatsızlığa eşlik eder ve doktor tedavisi gereklidir.

Kan dolaşım hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, psikolojik rahatsızlıklar ve kalp hastalıkları, aşırı şişmanlık kişinin rahat nefes alıp vermesini engelleyebilir. Bu durum geçici olabileceği gibi, KOAH, astım gibi rahatsızlarda kronikleşmiş olabilir. Eğer yorgunluk, halsizlik nefes darlığı ile birlikte görülen belirtiler ise sorun; akciğer kaynaklıdır. Nefes darlığı çeken kişi, eğer sigara kullanıyorsa hemen bırakmalıdır.

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir?

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir

Sandalyede dik oturmak ve yüksek yastıkta uyumak, nefes darlığına iyi gelebilir. Bunun dışında doktorun önerdiği nefes açıcı spreyler ve ilaçlar, şikayetlerin azalmasını sağlar. Bitkisel yöntemlerde nefes darlığı tedavisinde ise öncelikle doktora danışmakta fayda vardır, çünkü bazı bitkiler alerjik bünyelerde ters tepki yapabilir.

Bu bitkiler arasında nefes darlığına en iyi gelen doğal bitki; keçi boynuzudur. 7 adet keçiboynuzu kırılarak yarım litre suda 10 dakika kaynatılır. Daha sonra bu su, süzülerek bir kavanoza aktarılarak buzdolabında saklanır. Sabah kahvaltıda ve akşam yemeğinden önce 1 çay bardağı tüketilmeli ve hazırlanan içecek, 3 günden fazla bekletilmemelidir. Hiç ara vermeden 35 gün boyunca uygulanmalıdır.

Keçiboynuzu dışında anzer balı, lavanta, öksürük otu, ebegümeci, civan perçemi kökü, rezene, havuç, sarımsak, karanfil, anason ve keten tohumu solunum yolu ve virüs kaynaklı nefes darlığı problemlerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Related Post :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir