Narın Faydaları Hakkında Bilgiler

  • 3 min read
  • Haz 13, 2020
Narın faydaları hakkında bilgiler

Narın faydaları nelerdir

Tüm dünyada bulunan ve yaygın bir şekilde tüketilen meyvelerden biri olarak bildiğimiz Narın faydaları hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Burada narın faydalarıyla ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında, bu meyvenin neden tüketilmesi gerektiğini daha iyi bir şekilde anlayacaksınız. Narın faydalarını öğrenmek, günlük yaşantınız ve sağlıklı beslenme konusundaki bilincinizi de arttıracaktır.

Nar, kınagiller ailesinde yer alan bir meyvedir. Küçük çekirdek ve taneciklerden meydana gelen tatlı bir tadı olan meyve olarak bilinmektedir. Ilıman iklime sahip bölgelerde yetişebilmektedir ve dünyada bulunan en leziz meyvelerden biri olarak göze çarpmaktadır.

Nar, insan sağlığıyla alakalı şifa olmasıyla bilinmektedir. Narın en önemli özelliklerinden biri olarak antioksidan etkisini örnek gösterebiliriz. İçerisinde A, C ve E vitamini bolca bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için önemli bir meyve olan Nar, anti-tümör ve anti-viral özelliklerini de içerisinde bulundurmaktadır.

NAR HANGİ BÖLGELERDE YETİŞEBİLİR?

Nar ağacı, ılıman iklime sahip bölgeleri gerçekten çok sever. Bundan dolayısıyla dünyanın neredeyse her bölgesinde yetişip büyüyebilir. Türkiye’nin ılıman bir iklime sahip olmasıyla beraber ülkemizde de bolca yetişen meyvelerden biridir. Nar yetiştirme konusunda ülkemiz dünyada 3. Sırada yer almaktadır.

NARIN İÇERİSİNDEKİ VİTAMİNLER HAKKINDA BİLGİ

Nar meyvesi, içerisinde bulundurduğu yüksek seviyede lif, C vitamini, protein, E ve K vitamini, fosfor, çinko, demir bileşenleri ve magnezyum aracılığıyla gerçekten de besleyici olmayı başarmaktadır. Tedaviye yönelik bir etki bırakan nar, insan sağlığında önemli rol oynamaktadır fakat içerisinde bulundurduğu şeker oranıyla alakalı da dikkat edilmesi şarttır.

NARIN FAYDALARI NELERDİR?

Narın faydaları, gerçekten de birçok hastalığa şifa derecesinde etki yapmaktadır. Narın sağlığa faydalarıyla alakalı resmi bir şekilde yayınlanan birçok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Nar suyu ve meyvesi, vücut içerisinde meydana gelen iltihap, toksin ve hastalıklarla mücadele edilmesini sağlar. İçerisinde yer alan vitamin ve antioksidanlar, kanser, diyabet, yüksek tansiyon gibi birçok önemli hastalığa bireyi korumayı başarır.

NARIN KANSER HASTALIĞINA ETKİSİ

Narın kanser hastalığına etkisiyle alakalı uzmanlar birçok önemli bilimsel araştırma yapıp bunların sonuçlarını yayınlamışlardır. Narın birçok kanser çeşidiyle alakalı anti-tümör etkisine sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırmalar sonucunda nar meyvesinin, meme kanseri hücrelerinin seviyesinin yükselmesine engel olduğu ve meme kanseri hücre ölümünü gerçekleştirdiği ispat edilmiştir. Nar suyu tüketen erkek bireylerde, prostat kanserinin daha riskli hale gelmesinin engellendiği ortaya çıkarılmıştır.

NARIN CİLDE FAYDALARI

İçerisinde bulundurduğu farklı vitamin ve mineraller sayesinde, özellikle kadınlar için önemli olan cilt genç görünümüyle alakalı pozitif etki yapmaktadır. Hücre yenileyici yapısıyla nar, cildin her zaman genç görünmesini sağlayabilir.

GEBELİK ZAMANINDA NARIN ETKİSİ

Hamilelik zamanında nar tüketen kadının plasentanının zarar görme riski düşer. Bu harika meyve folik asit bakımından zengin olmasından dolayı gebelik döneminde anne adayının ve bebeğinin hastalıklardan korunmasını sağlar ve doğum problemlerine engel olabilir. Anne sütünün daha fazla olmasını sağlar ve kanda temizleme etkisi gösterir. Kısırlığa çözüm olabilme etkisinin de olduğu bilinmektedir.

Related Post :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir