Göz Yanması Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

  • 2 min read
  • Haz 04, 2020
Göz yanması neden olur ne iyi gelir

göz yanması

Göz yanması genellikle gözde kuruluk, alerjiler, göz nezlesi, göz yangısı, wegener, granülomatozisi gibi pek çok sebepten meydana gelebilir. Aynı zamanda göz yanması sonucunda gözde oluşan yanma hissi, akıntı, sulanma ve gözde ağrı şikayetleri en sık görülenlerdir. Göz yanmasına sebep olan en önemli faktörler arasında çevresel faktörler yer alıyor. Bu faktörler arasında kirli hava, toz, duman, tahriş edici maddeler, saç spreyi, rüzgar, güneş yanığı, yüzme suyunda bulunan klor, sigara dumanı yer alır. Özellikle de bahar aylarının yaklaşması ile artan toz ve polenler gözde yanma hissini arttırır.

Göz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Göz yanmasını geçirmek için gözyaşı damlası kullanabilir ve gözdeki yaş dengesini sağlayabilirsiniz. Gözlük takarak gözlerinizi çevresel faktörlerden korumalısınız. Aynı zamanda göz makyajınızı silmeden asla uyumamalısınız.

Makyaj kalıntıları da gözde yanmaya neden olabilir. Gözlerinize soğuk uygulama yaparak yanmasını önleyebilirsiniz. El ve vücut hijyenine dikkat etmelisiniz. Göz yanmasına en iyi gelen yöntemlerden bir tanesi de soğuk çay demi kompleksi uygulamaktır.

Gözlerinizi kapatarak üzerine soğuk çay demi koyarak gözlerinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra gül suyu da gözde yanmaya iyi gelir. Kullanacağınız gül suyunun doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Doğal gül suyunu göz çevrenize uygulayabilir ve gözünüzde oluşan kızarıklık ve yanmaların geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede gözlerinizde oluşan morluklar geçecektir. Pamuğu gül suyu ile ıslatarak 10-15 dakika göz çevrenize ve göz kapağınıza sürüp bekletmelisiniz.

Göz Sulanmasına Ne İyi Gelir

devamını oku

Related Post :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir