Daha İyi Uyku İçin 8 Öneri

 • 3 min read
 • Haz 02, 2020
Daha İyi Uyku İçin 8 Öneri

Daha İyi Uyku İçin 8 Öneri

Uyumak fizyolojik bir ihtiyaçtır. Düzenli uyku uyunduğunda vücut kendini yeniler, enerji toplar, hormon seviyelerini düzenler ve en önemlisi dinlenerek kendini daha dinç hisseder. Ne var ki her zaman düzenli uyku uyumak pek mümkün olmuyor. Stres, beslenme düzeni, kafein tüketimi, iş temposu ve daha birçok sebep düzenli uykuya engel oluyor. Uyuyamadıkça sinirleniyor, sinirlendikçe uyuyamıyorsunuz bu böyle sürüp gidiyor.

Doğru zamanda yeterli kalitede uyumanız; zihinsel ve fiziksel sağlığınızı, yaşam kalitenizi korumanız açısından önemli bir yere sahiptir. Uyku sırasında, vücudunuz sağlıklı beyin fonksiyonunu desteklemek ve fiziksel sağlığınızı korumak için çalışmaktadır. Yetersiz uyku durumlarında ise beyninizde zamanla hasar meydana gelebilmektedir ve bu durum size zamanla zarar verebilir.

Örneğin, devam eden uykusuzluk bazı kronik sağlık sorunları riskini artırabilir. Aynı zamanda; düşünmek, tepki vermek, çalışmak, öğrenmek ve başkalarıyla birlikte zaman geçirmek gibi faaliyetlerinizi de etkileyebilir.

Peki uyku problemini çözmek için ne yapmak gerekir?

uyku problemini çözmek için ne yapmak gerekir

Bu konuda size bazı besinler yardımcı olabilir.Uykusuzluğa Neden Olan 7 Yiyecek hakkında bilgi sahibi misiniz? Şimdi bu yazıyı okuyabilirsiniz.(Okuyun)

 1. Kiraz ve Vişne:Evet maalesef kiraz ve vişne mevsiminde değiliz. Ancak aklınızda bulunsun! Sağlığa olan birçok faydasının yanında kiraz ve vişnenin uyku uyumanıza yardımcı olacak etkileri de vardır. İçerdikleri melatonin miktarı sayesinde uyku hissinizi arttıracaklardır. Bu mevsimde tazesini bulmanız elbette ki zor ancak dondurulmuş olarak temin edebilirsiniz. Az şekerli bir komposto yaparak ya da direk meyve suyunu alarak tüketebilirsiniz. Yatmadan yarım saat kadar önce bir miktarda sulandırarak meyve suyunuzu ya da kompostonuzu içebilirsiniz.
 2. Muz:Kiraz ve vişneden daha az olsa da muzda da melatonin mevcuttur ayrıca muz yüksek potasyum içeriği nedeniyle de yatıştırıcı etkiye sahiptir.
 3. Bitki Çayları:Papatya, melisa, rezene ve sarı kantaron sakinleştirici etkisi bilinen bitkilerdir. Bu bitkilerden herhangi birisinden ya da tercih ettiklerinizden oluşturduğunuz karışım çayınızı yatmadan bir saat önce bir fincan içmek daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Daha İyi Bir Uyku Uyuyabilmek İçin 5 Öneri Daha

 1. Uyarıcıları En Aza İndirin :
  • Yatmadan 2 saat önce alkol tüketiminizi bırakın
  • 17.00’dan sonra kafein tüketmekten kaçının.
  • Yatmadan 3 saat önce yapacağınız sporsal faaliyetleri tamamlamış olun. (Yorulmanın uykunuzu getireceğini düşünebilirsiniz, bu doğru bir görüştür aslında ama sporsal faaliyetler kalp atışını ve kan dolaşımını hızlandıracağı için uyumanıza engel olacaktır.)
 2. Dinlenebileceğiniz Sakin Bir Ortam Oluşturun :
  • Tamamen karanlık bir odada uyumayı deneyin. Bu mümkün değilse göz maskesi kullanın.
  • Oda sıcaklığınızın çok yüksek olmamasına dikkat edin. 18-22 derece uyumak için en ideal uyuma sıcaklığı aralığıdır.

  3. Tüm Elektronik Cihazlarınızı Kapatın :

  • Uyuyabilmek için melatonin hormonunuzun üretilmesine ihtiyacınız var. Vücudumuzda doğal olarak üretilen bu hormon maalesef elektronik cihazların yaydığı dalgalardan olumsuz etkilenmektedir. Böylece vücutta salgısı azalmaktadır bu durumda sizin uykuya dalmanızı güçleştirmektedir. Doğal melatonin üretimine yardımcı olmak için yatmadan 1 saat önce elektronik cihazlarınızı kapatmayı deneyin.
 3. Yatmadan Öncesi İçin Kendinize Rutin İşler Belirleyin :
  • Her gün aynı saatte yatmaya çalışın, böylece vücudunuz buna alışacaktır.
  • Bir kitap okumak veya ılık bir duş almak gibi sizi rahatlatacak alışkanlıklar edinin.
 4. Uyku Saatinizden Önce Tüketiminizi Planlayın :
  • Yatmadan 1 saat önce su tüketimini bırakın.
  • Ayrıca uykunuzun kaçmasını istemiyorsanız; ağır, yağlı veya şekerli şeyler yemeyi uyumadan en az 3 saat önce bırakmalısınız.

+ Uykuya Dalmakta Sorun Yaşıyorsanız Kendinizi Suçlamayın ;

• 20-30 dakika içinde uykuya dalamazsanız yatağınızdan kalkın, başka bir odaya gidin ve bir dergi veya kitap okumayı deneyin.
• Kafanızın içinde tekrarladığınız düşüncelerden dolayı uyumakta zorluk yaşıyorsanız bunları bir günlüğe yazabilirsiniz.
Her şeyi denemenize rağmen yine de uyuyamıyorsanız bir doktora danışmanızda fayda olacaktır.

Related Post :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir