Ciltteki Zedelenmeler Ağır Hastalıklara Neden Olabilir

  • 3 min read
  • Haz 01, 2020
Ciltteki Zedelenmeler Ağır Hastalıklara Neden Olabilir

Ciltteki Zedelenmeler Ağır Hastalıklara Neden Olabilir

Ciltteki Zedelenmeler Ağır Hastalıklara Neden Olabilir. Bu zedelenmelere çok dikkat etmemiz gerekmektedir.Ciltte bulunan çizik, sıyrık, pişik ve diğer zedelenmeler, beta hemolitik streptokok enfeksiyonunun bulaşması sonucu oluşan ve keskin giden, çoğu zaman tekrarlanan bulaşıcı hastalıktır. Bu sorun enfeksiyöz hastalıklar sırasında 4’üncü sıradadır. 3-5 günlük gizli dönemden sonra hastalığın akut, ani başlangıcı olur ve kısa zamanda ciddi rahatsızlık yaratabilir.

Bu konuda doktorlar genellikle bize başvuran hastalar; kızarmış, şişmiş, acı, gerginlik hissedilen parlak deriden ve yüksek sıcaklıktan şikâyetçidirler. Bu sorun baldır ve yüz bölgesinde daha çok hissedilir: Bunun yanı sıra üşütme, titreme, bulantı gibi genel belirtileri de görülür. Bu, bazı durumlarda trofik yaralara, erozyonlara, hatta lenf ve damar sisteminde hasara da neden olur.

Ciltteki Zedelenmeler Nasıl Tedavi Edilir?

Bu bulgular kadınlar arasında daha çok rastlanır. Genellikle, 8-14 günlük tedavi ile tam iyileşmek mümkün olur. Tedavi sırasında antibiyotikler, yerel antiseptik solüsyonlar veya kremlerinden, vitamin ve yerel fizyoterapi gibi çeşitli tedavi yöntemlerinden kullanılır. Bu ve buna benzer ağır vaka durumlarında damar cerrahisi tarafından tedavi uygulanması gerekir.

Sonuç çoğu zaman tatmin edici olsa da, tekrarlanma zamanı hastanın aktif hayatında biraz sıkıntılar yaratıyor. Özellikle bu gibi durumlar kişisel hijyen ve cilt bakımı kurallarına daha çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtmiş oluyor.Bu gibi durumlarda doktor muayenesinden geçmenizi tavsiye etmekteyiz. Kendi kendinizi tedavi gibi yada doğal yollarla tedavi konusunda karar vermeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda bulunmaktadır.
Diz Ağrısına Ne İyi Gelir

devamını oku

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? Diz ağrısının pek çok farklı sebebi olabilir ve değişik şekillerde rahatsızlıklara neden olabilir. Diz ağrısına iyi gelen şeyler arasında şüphesiz ki buz geliyor. Özellikle de yaşlar ilerledikçe diz ağrısı şikayetleri de artar. Özellikle de dizin çok fazla zorlanması menüsküse kadar pek çok diz ağrısına sebep olabilir. Ağrıyı hafifletebilecek uygulamalar sayesinde şikayetlerinizin azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

Ağrıyan diz kapağınızın üzerine soğuk buz 20 dakika kadar kompleksi yapabilir ve ağrılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz. Eğer ağrınız hafiflediyse buz torbasını dizinize sıkıca sarabilir ve dizinizi dinlendirebilirsiniz. Diz ağrıları kireçlenme ve hareketsizlik yüzünden de meydana gelebilir. Bu yüzden olabildiğince fazla hareket etmeli ve yürüyüş yapmalısınız.

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ağrılarınız azalmıyor ve gittikçe artıyorsa bunun sebebi daha farklı ciddi bir rahatsızlık olabilir. Bu yüzden hemen bir doktora görünmeniz gerekir. Aynı zamanda geçmeyen diz ağrıları için ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Steroid olmayan enfeksiyon önleyici ilaçlar dizdeki şişmeyi hafifletir ve aspirin gibi ilaçlar dizinizin ağrısını geçirebilir. Dizdeki kemiklerin birbirine sürtünmesinden dolayı oluşacak rahatsızlıkların geçmesini sağlayabilir. Yanlış bir hareket sonucu da dizlerde ağrıya sebep olabilir.

Diz ağrılarına neden olabilecek düşme, incinme, burkulma gibi nedenlerden dolayı oluşabilir. Dizler yapısı karmaşık olan yapılar olduğu için diz kapaklarından kırkırdaklara ve kemiklere, eklem sıvısına kadar pek çok farklı alan yüzünden farklı sorunlar meydana çıkabilir. Sık sık diz ağrısı yaşayan kişilerin bunu ihmal etmeden hemen bir doktora görünmesi gerekir. Diz ağrıları gittikçe şiddetlenen farklı sorunlar doğurabilir.

Related Post :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir