Bentonit Kilinin Faydaları Nelerdir?

  • 4 min read
  • May 31, 2020
Bentonit Kilinin Faydaları

Bentonit Kilinin Faydaları

Cilt açısından birçok iyileştirici özelliği bulunan Bentonit kilinin faydaları konusunda sizlere bilgi vermek istiyoruz.Volkanik küllerden oluşan ve kalsiyum deposu olan Bentonit kili, yağlı ciltler, ölü deri hücresinin tedavisinde oldukça çok kullanılmaktadır.

Bentonit Kilinin Faydaları

Kalsiyum Bentonit Kili Sivilce Tedavisine Yardımcı Olabilir:

 Akne eğilimli cildiniz varsa, bentonit kil maskeleri kullanmak, çirkin sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, sebumun aşırı üretimi kırmızı, iltihaplı sivilce, papüller veya püstüllerin görünmesine neden olabilir. Bentonit kil maskesinin faydası, cildinizden fazla yağı emebilmesidir.

Ayrıca, Hint şifalı kilinin anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikleri, cildinizdeki akne lezyonlarının sayısını azaltmaya yardımcı olur.

Akne için spesifik bentonit kil tarifleri üzerine bilimsel araştırmalar da var. Yaklaşık 200 yetişkin içeren gözlemsel bir pilot çalışma, jojoba yağı ve bentonit kilinin birleştirilmesinin akne eğilimli ciltler için iyi olduğunu buldu. Bentonit kilinin haftada 2-3 kez uygulanması, 6 haftalık bir sürede sivilcelerin temizlenmesine yardımcı oldu.

Aztek şifa kilinin sivilce izlerini çıkardığını gösteren bir araştırma yoktur. Bununla birlikte, kil maskelerinin cildinizin daha iyi iyileşmesine yardımcı olması, sivilce izlerinin ortaya çıkmasını önleyebilecekleri anlamına gelir.

Bentonit Kili Ölü Cilt Hücrelerini Yüzden Dökülmesine Yardımcı Oluyor:

Bentonit şifalı kil maskelerini normal cilt bakım rutininizin bir parçası olarak kullanmanın bir başka nedeni de ölü cilt hücrelerini çıkarmaktır. Amerikan Dermatoloji Akademisi, peelingin ölü cilt hücrelerini cildinizin dış katmanından uzaklaştırdığını belirtiyorlar.

Çoğu durumda bu, cildinizin görünümünü iyileştirebilir ve ayrıca topikal tedavilerin cildin daha derine nüfuz etmesine izin verebilir.Birçok insan kalsiyum bentonit kili yumuşak bir cilt eksfoliyatörü olarak kullanır. Basit bir bentonit tozu ve su macunu cildinizi tahriş edebilecek sert kimyasallar içermez.

Cildinizi temizlemeye yardımcı olmak için yüzünüzde ve boynunuzda bir kil maskesi kullanın. Ölü cilt hücrelerini yavaşça temizlemek için yaklaşık 30 saniye boyunca dairesel hareketler kullanarak bentonit pul pul dökülme maskesini uygulayın.

Gözeneklerinizden fazla yağ çekmesine yardımcı olmak için 10-15 dakika bekleyin. Ilık suyla durulayın. Cildinizi peelingden hemen sonra iyi bir nemlendirici uygulayın.

Kalsiyum Bentonit Kil (Dermatit) Egzama ya İyi Geliyor:

Bentonit Kilinin Faydaları

Bentonit kil maskeleri ayrıca inflamatuar cilt hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olabilir. Dermatite alerjik reaksiyona neden olan tahriş edici veya maddeye maruz kalmaktan kaynaklanabilir. Bentonit kilinin anti-inflamatuar özellikleri, kaşıntı, kızarıklık ve tahrişi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Örneğin, bir çalışma, bentonit kildeki bileşiklerin, kontakt dermatitin önlenmesine veya tedavisine yardımcı olabileceğini buldu. Araştırmacılar, alerjik cilt reaksiyonlarını tedavi etmek ve yatıştırmak için % 5 kuaternyum-18 bentonit losyonu uyguladı.

Başka bir çalışma, bentonit maddeleri içeren nemlendirici bir kremin dermatit semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu.Egzamanın neden olduğu yüzünüzdeki kızarıklıktan kurtulmak için daha fazla yol öğrenebilir veya egzama için bu doğal ilaçları deneyebilirsiniz .

Bentonit Kili Çoğu Cilt Tipine Uygundur:

Bentonit kil maskesi tariflerinin bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri, çoğu cilt tipine uygun olmalarıdır. Bentonit kili, fazla yağı emmek için mükemmel olduğundan, yağlı ciltler için yüz maskeleri için mükemmel bir bileşendir.

Bentonit kili normal cilt tipleri için de uygundur. Ancak çok kuru veya hassas bir cildiniz varsa, yüz maskeleri için kaolin kili (beyaz kil) daha iyi bir seçim olabilir.

Bentonit Kili Yaraların Daha Hızlı İyileşmesine Yardımcı Olabilir:

 Bentonit kili, iyileşme sürecini hızlandırmak için yaralardan kirletici maddelerin çıkarılmasına yardımcı olan bir iyileştirici kildir.

Farelerin kullanıldığı bir araştırmada, bentonit ilacı uygulamanın yaraları tedavi etmeye yardımcı olduğunu buldu. İyileşen kil özellikleri, yaralar iyileştikçe iltihabı ve iltihabı azaltır. Bentonit kilinin yaralara uygulanması, yaraları sadece su kullanarak temizleyen kontrol grubundan daha etkiliydi. Sokma, yanma veya böcek ısırıklarını tedavi etmek için bentonit kil ve suyu kullanarak da macun yapabilirsiniz.

Bentonit Kili Lekeli Cildi Onarıyor: 

Bentonit kilinin cilt yararları, haftada bir veya iki kez kil maskesi uygulamanın cilt tonunuzu düzeltmenize yardımcı olabileceği anlamına gelir. Daha önce de belirtildiği gibi, bentonit kili cildin dökülmesine, gözeneklerin tıkanmasına, iltihabın azaltılmasına ve cildinizin detoksifikasyonuna yardımcı olur. Birçok insan, bentonit maskelerinin bu etkilerinin ciltlerinde lekelenmeyi önlemeye ve azaltmaya yardımcı olduğunu keşfetmiştir.

Bez Döküntülerini Rahatlatmak için Bentonit Kili:

 Araştırmalar ayrıca bentonit kilinin çocuk bezlerinin neden olduğu bebek dermatitini tedavi etmek için yeterince yumuşak olduğunu göstermiştir. 2015 yılında yapılan bir çalışmada, bentonit krem​​uygulamasının 6 saat içerisinde bebek bezi döküntü semptomlarının iyileşmesine yardımcı olunduğu bulundu. Calendula kreması ile karşılaştırıldığında, bentonit ilacı bebek bezi dermatitinin tedavisinde daha etkiliydi.

Bentonit Kilinin Faydaları ile ilgili hazırlamış olduğumuz listenin sonuna geldik. Bentonit kil maskesi nasıl yapılır? konulu yazımızda görüşmek üzere.