Bentonit Kil Maskesi Nasıl Yapılır? 6 Faydası Nedir?

 • 5 min read
 • Haz 01, 2020
Bentonit Kil Maskesi Nasıl Yapılır

Bentonit Kil Maskesi Nasıl Yapılır

Bentonit Kil Maskesi Nasıl Yapılır? Hangi ciltlere uygulanır? Cilt bakımı konusunda faydaları saymakla bitmeyen Bentonit kili, ölü deri hücrelerini canlandırır, sivilceleri yok eder, cildinizi parlatır. Volkanik küllerden oluşan bu kil cilt için birçok faydayı bizlere sağlıyor. Peki bu maske nasıl yapılır ve cilde nasıl uygulanır.

Yüz Cilt için Hint Şifa Kil Maskesi Nasıl Yapılır

Aztec kilini kullanmanın ve bentonitin tüm faydalarını elde etmenin en kolay yolu, basit bir kil ve su karışımı kullanmaktır. DIY Aztec maskesini yapmak için yapmanız gerekenler:

 • 2 pasta kaşığı bentonit kili kalın bir hamur yapmak için yeterli su ile karıştırın.
 • Gözenekleri küçültmek ve cildinizi detoksifiye etmek için bentonit ev ilaçlarını cildinize uygulayın.
 • Bentonit kil maskesi ılık suyla durulamadan önce sertleşinceye kadar bekleyin.
 • Haftada 1-2 kez kullanın ve kil maskesini kullandıktan sonra daima iyi bir nemlendirici uygulayın.

Parlayan Ciltler İçin Bentonit Kil Maskesi Nasıl Yapılır

Cildinizi tonlamak ve görünümünü iyileştirmek istiyorsanız, limon suyu ve bal kullanarak kendi bentonit kil maskenizi yapabilirsiniz.

 • Bentonite kilini parlayan cilt için kullanmak için aşağıdakileri yapın:
 • Kalın bir macun oluşturmak için eşit miktarda bentonit kil ve çiğ bal karıştırın.
 • Uygulanması daha kolay bir kıvam oluşturmak için yeterli miktarda taze limon suyu ekleyin.
 • Antibakteriyel özellikleri için 2-3 damla lavanta esansiyel yağı ekleyin .
 • Bentonit ve limon suyu yüz maskesini dairesel hareketlerle uygulayın, göz çevrenizden kaçınmaya özen gösterin.
 • Çarenin cildinizde çalışmasını sağlamak için 15 dakika bekleyin.
 • Ilık suyla durulayın ve en sevdiğiniz nemlendiriciyi uygulayın.
 • En iyi sonucu almak için şifa maskesini haftada 1-2 kez kullanın.

Akne Eğilimli Ciltler İçin Bentonit Kil Maskesi Nasıl Yapılır

Kalsiyum bentonit kil maskeleri sivilce salgınlarını yönetmek ve cildinizin cildini iyileştirmek için mükemmeldir. Sivilce için düzenli olarak bentonit maskeleri kullanıyorsanız, maskeyi cildinizin yağlı görünümünde uygulamadan önce ve sonra bir fark görmelisiniz. Şifalı kil maskesi, siyah nokta, beyaz nokta, sivilce ve sivilcelerin sayısını azaltmaya yardımcı olmalıdır. İşte sivilce kontrol yardımcı olmak için bir bentonit kil maskesi tarifi:

 • Zengin bir macun yapmak için 2 çorba kaşığı bentonit kilini jojoba yağı ile karıştırın.
 • Akneye neden olan bakterileri yok etmek için 3-4 damla çay ağacı yağıyla karıştırın.
 • Hafif dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın ve 15-20 dakika kurumaya bırakın.
 • Ilık suyla durulayın ve kurulayın.
 • Cildinizi nemlendirmek ve korumak için doğal bir nemlendirici olarak küçük bir jojoba yağı uygulayın.

Bentonit Kilin Diğer Kullanımları ve Yararları

Bentonit Kilinin Faydaları
Bentonit Kilinin Faydaları

Cildinizin sağlığını ve görünümünü iyileştirmeye yardım etmenin yanı sıra, sağlığınız bentonit kili kullanmaktan başka nasıl yararlanabilir?

Bentonit kil dişler için: Doğal bentonit kil tozunun antibakteriyel özellikleri diş sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bentonit kilinin mineral içeriğinin diş sağlığınıza iyi geldiği iddia edilmektedir. Yeniden mineralize edici bir ağız yıkaması oluşturmak için bir çay kaşığı bentonit kil ½ bir bardak su içinde karıştırabilirsiniz. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı bentonit ilacı ile çalkalayın. Tüm sıvıları kullanana kadar durulamaya ve dökmeye devam edin.

Bentonit kil banyosu: Rahatlatıcı bir detoks banyosu oluşturmak ve cildinizi yumuşak ve esnek tutmak için bentonit kil kullanabilirsiniz. Banyo suyunuza bir bardak bentonit kil ekleyin ve iyice karıştırın. Rahatlamak için,  sulandırılmış 12-15 damla lavanta yağı ekleyin. (30 ml) gerilmelerinizi ve endişelerinizi gidermek için taşıyıcı yağ.

İç Kullanım için Bentonit Kili: Ayrıca gıda sınıfı ve yenmesi güvenli olan yenilebilir bentonit kili satın alabilirsiniz. Bentonit kil, toksinleri cildinizden emmeye yardımcı olduğu gibi, içten aldığınızda da benzer bir etkiye sahiptir.

Sağlık yararları için bentonit kil içmenin en iyi yollarından bazılarına göz atalım.

Bentonit kili kilo kaybına neden olabilir: Bentonit kil içmenin faydalarından biri, daha hızlı kilo vermenize yardımcı olabileceğidir. 2016 tarihli bir çalışma, bentonit killi içeceklerin kullanılmasının, sağlıklı bir kilo verme diyet programının bir parçası olarak kilo vermede yardımcı olabileceğini buldu. Çalışma, detoks içecekler, probiyotikler ve prebiyotikler, alkali teşvik edici yiyecekler ve bentonit kilinin alınmasını içermektedir. Birkaç hafta boyunca araştırmacılar, katılımcılarda kiloyu ve kolesterolü düşürdüğünü fark ettiler.

Sindirim için bentonit kili: Bentonit killi içeceklerin tüketilmesi, vücudunuzu temizlemeye yardımcı olduğu için sindirim sağlığınız için de iyi olabilir. Bentonit kilinin ağızdan alınması, ishal tedavisinde uzun zamandır devam eden bir tedavi olmuştur. Bentonit kili, bağırsak spazmlarını azaltmaya, viral ve bakteriyel enfeksiyonları ortadan kaldırmaya ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

Araştırmacılar ayrıca bentonit kil içmenin irritabl barsak sendromu (IBS) belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuşlardır . 8 hafta boyunca günde 3 gram bentonit kili alınması, mide krampları, kabızlık, ishal ve şişkinliği azaltmaya yardımcı oldu.

Detoks için Bentonit Kili: Bentonit killi içeceklerin detoks için alınması, vücudunuzdaki toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bir çalışma bentonit kilinin detoks için kömür veya kaolin kilinden daha etkili olduğunu buldu. Bir bardak suya bir çay kaşığı bentonit kil karıştırın. Toz iyice karışana kadar iyice karıştırın. Vücudunuzdaki toksinleri temizlemek için detoks diyeti sırasında günlük olarak içilmelidir.

Bentonit Kilin Yan Etkileri ve Önlemleri

Uzmanlara göre, iç kullanım için bentonit kil almak genellikle güvenlidir. Önerilen doz günde 3 gram 3 aylık bir süreye kadar. Uzun süre içten kil almak, potasyum ve demir seviyenizi etkileyebilir ve bazı sağlık komplikasyonlarına neden olabilir. Bu nedenle, şifalı kilin 3 aydan daha fazla bir süre içten alınması tavsiye edilmez.

Evde kendi bentonit kil maskelerinizi yaparken kil tariflerinizi yapmak için metal kaplar kullanmaktan kaçınmalısınız. Bentonit kilinden ödün vermemek için cam veya ahşap gibi reaktif olmayan kaplar kullanın.

Bentonit Kil Nereden Satın Alınır?

Bentonit kili birçok doğal sağlık gıda mağazasında veya çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz. Bentonit kili kullanırken bir önlem olarak, kirletici olabilecek markalardan kaçınmalısınız. Uzmanlar, yüksek miktarda kurşun içerebilecek bazı bentonit kil ürünlerine karşı uyardı.