Ayak ve Tırnak Mantarlarının Oluş Nedeni ve Tedavisi

  • 4 min read
  • May 30, 2020
Ayak ve Tırnak Mantarlarının Oluş Nedeni ve Tedavisi

Ayak ve tırnak mantarlarının oluş nedeni ve tedavisi

Ayak ve Tırnak mantarları neden oluşur? Nasıl tedavi edilir ? Tırnak mantarı nedir? Tırnak mantarı tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?  Bu konuda sizler için bir yazı yazmaya karar verdik. Ayak derisinin ve tırnaklarının mantar hastalıkları insanın enfeksiyon hastalıkları grubuna aittirler. Mantar enfeksiyonları (mikozalar) çeşitli olurlar, fakat deri ve tırnakları zedeleyen mikozlar en çok yayılmışlarıdır. Bu bulaşıcı hastalık insandan insana geçiyor.

Ayak mantarlarının oluş nedeni ve çoğalma ortamı

Mantar nötr veya zayıf alkalin ortamlarda çoğalırlar. Mantarların oluşması için PH değerinin 6 – 6.7 olması uygundur. Belirtmek gerekir ki, sağlıklı insanın derisinin PH seviyesi 5.5 dir. Öyle ki, ekşi (bazik) ortam mantarlar için uygun değildir. Aşırı terleme mantar riskini arttırır, derinin kapalı bölgelerinde terin buharlaşması zorlaşıyor ve mantar bu nemli ortamda oluşur.

Mantarlar düşük derecelerde bile kolaylıkla geçirirler. Hatta donmadan sonra da hastalığı geliştirme yeteneğine sahiptir. Mantarların oluşması ve çoğalması rutubetli ortamda gerçekleşir. Bu yüzden aşırı terleme ve ıslak ayakkabılar mantar hastalıklarının oluşumunun başlıca nedenleridir. Ayağın mantar enfeksiyonuna yakalanmasının ana faktörleri yüzme havuzları ve halk hamamlarıdır.

Nemli katmanlarında mantar varlığı için uygun koşullar vardır. Hasarlı deriden kopan kuru tüy ve kabuklarda mantarlar yıllarca yaşama yeteneğine sahiptirler. Örneğin bunlar yerde, halılarda, elbiselerde ve ayakkabılarda yıllarca kalırlarsa, sonradan verimli ortama düşerek (insan derisine) onlar yeniden üreme ve üreme yeteneğine sahip olurlar ve hastalığa sebep olurlar.Ayak ve Tırnak mantarları bu şekilde devam edebilir.

Mantarlar kendini iyi korurlar. Mantarlar zor ölürler, sadece bir süreliğine onların gelişiminin ve çoğalmasının önüne geçilebilir. Mantar hastalıkları esasen büyüklerde oluşur ve temel nedenlerden biri olarak da cildin PH seviyesinin yaşlandıkça değişmesi, epidermis tabakasının kalınlığı ve yapısının değişmesi, cildin bağışıklığının zayıflaması ile ilgilidir. Mantar hastalıklarının oluşumunda obezite, şeker hastalığı, böbrek üstü bezi hastalığı, tiroit bezin hastalığı, mide-bağırsak hastalıklarında görülen metabolizma değişiminin büyük önemi var.

Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı (onikomikoz) insandan insana geçen mantar hastalıklarını tahrik ediyor. Genellikle tırnakların mantar hastalıklarına bulaşması ayakkabılardan ve diğer ev eşyalarından genel kullanım sırasında olur. Aynı şekilde kamuya açık alanlarda, hamamlarda, saunalarda, spor salonlarında ve havzalarda yayılır.

Tırnak mantarları çok dayanıklı enfeksiyondur ve bir süre sonra tırnağın tüm bölümlerini zedeler, imha eder ve sonra diğer tırnaklara veya cilde geçer. Tırnak mantarı vücudun diğer bölümlerine bulaşma sebebidir. Hatta tırnak mantarlarının tüm kaynakları tedavi olunsa, bir tane de olsa görünmeyen bulaşma kaynağından tırnaklarda yeniden mantarlar oluşabilmektedir.

Tırnak mantarının dış belirtileri:  Tırnak renginin değişmesi ve kalınlaşması. Tırnak mantarı beyaz, gri, sarı, kahverengi ve bazen de siyah ve yeşil renklere de sebep olur.

Ayak Mantarı

Ayak mantarı zehirli maddeleri sentezler, bu da demek oluyor ki, organizmada toksinler birikir. Tırnak mantarına enfekte insandan bu hastalığa bulaşmak mümkündür. Bu enfeksiyonlar çevredekiler için ve öncelikle aile üyeleri için manikür, pedikür eşyalar, havlu, ayakkabı, çorap bulaşma için birer araçtır. Sosyal alanlar,  yüzme havuzları, spor salonları, soyunma odaları, sauna gibi yerlerde ise bulaşma deri kabuklarının yaş yere düşerek diğer insanların derisine kolayca geçerler.

Ayrıca tırnak mantarı, ayaklarında dolaşım bozukluğu, fazla kilosu ve tırnak deformasyonu olanlarda görülmesi mümkündür.

Ayak ve Tırnak Mantarlarının Tedavisi

Ayak ve Tırnak Mantarlarının Tedavisi

Yüksek sıcaklıklar mantarlar için tehlikelidir. 75 derecede nemlendirici sıcaklık 15 dakikadan sonra mantarları yok eder. Kaynatılma sırasında mantarlar 3-5 dakikada ölürler. Bunun için yüksek ateş mantar hastalığı sırasında dezenfeksiyon yöntemi olarak kullanılabilir. Doktorlar tedavi sırasında ve sonrasında cilde değinen kıyafetleri kaynatmayı ve sıcak ütü ile ütülemeyi öneriyorlar.

% 1 formalin (Formaldehit çözeltisi) solüsyonunda mantarlar 15-20 dakikaya yok olurlar (onu ayakkabıların dezenfeksiyonunda kullanırlar). Kloramin solüsyonunda-çözeltisinde mantarların ölümü 30-40 dakika arasında oluşur (bunu eşyaların dezenfeksiyonunda kullanırlar).

Tırnak Mantarı Tedavisi

En önemlisi doktora zamanında başvurmak gerekir. Mantara karşı modern ilaçlar 2-4 ay arası kabul edilir. Tedavi ilaçları kapsül ve tablet şeklinde olur. Ayrıca mantara karşı yağlar da kullanılır. Tırnak mantarının tedavisi için haftada 1-2 kez tırnaklara aynı yağlar sürülür.(Ayak ve Tırnak mantarları için kullanılır.)

Ayak mantarının etkili tedavisi için öngörülen ilaçları kabul etmektir. Ayrıca ayak mantarının tedavisi için özel kremler, spreyler, losyonlar ve aerosoller da mevcuttur. Kolayca parmak arası gibi zor yerlere sıkılır veya sürülürler.

Doktorların esas tavsiyesi tedavi sırasında (kremler ve ilaçlar sürmek hariç) ve mantarlar tam tedavi edildikten sonra ayakları kuru tutmak gerekir.

Tırnak mantarı nedir? Tırnak mantarı tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır? konusu ile ilgili yazımızı burada tamamladık.Bir başka yazımızda görüşmek üzere.

Her Gün Muz Yediğiniz Zaman Vücudunuzda Neler Olur